تبلیغات
مسلسل ----آموزش نظامی - وقتی آمریکا رسما و قانونا در خدمت اسرائیل قرار می گیرد

جانم فدای رهبر

وقتی آمریکا رسما و قانونا در خدمت اسرائیل قرار می گیرد

نویسنده :جامانده
تاریخ:پنجشنبه 12 مرداد 1391-11:36 ق.ظ

وقتی آمریکا رسما و قانونا در خدمت اسرائیل قرار می گیرد
تصویب قانونی در آمریکا برای تعهد به وتوی هر قطعنامه ضداسرائیلی


وقتی آمریکا رسما و قانونا در خدمت اسرائیل قرار می گیرد
تصویب قانونی در آمریکا برای تعهد به وتوی هر قطعنامه ضداسرائیلی

نقش لابی های یهودی در آمریکا و وابستگی سیاست های آمریکا به گرایشات صهیونیستی تا حدی است که عده ای معتقدند بیش از آنکه اسرائیل را دست نشانده آمریکا بدانیم بهتر است آمریکا را دست نشانده اسرائیل بشمریم! حمایت مطلق و حقیقتا بی قید و شرط از اسرائیل شاید تنها نکته ای است که جمهوری خواهان و دموکرات های آمریکا در آن سرسوزنی اختلاف ندارند.

به گزارش رجانیوز، در همین راستا اخیرا قانونی در کنگره تصویب شده است که حمایت آمریکا از اسرائیل را با جنبه تعهد قانونی بخشیدن وارد فاز جدیدی کرد. روزنامه السفیر لبنان در همین باره گزارشی منتشر کرده است که در ادامه مشروح آنرا می خوانیم*:

در هنگامه انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، همه چیز در واشنگتن برای اسرائیل در دسترس است. از کمک های نظامی و اقتصادی نامحدود-به رغم رکود اقتصادی در آمریکا- و سفرهای مسئولین بلندپایه آمریکایی به اسرائیل -برای پیشی گرفتن بر ملاقات میت رومنی کاندیدای جمهوری خواه از اسرائیل-گرفته، تا قانون کنگره که به موجب آن، آمریکا حمایت مطلق از اسرائیل را تعهد می کند. قانونی که چند روز قبل توسط اوباما امضا شد و رسما قانونیت یافت.
 
چند روز قبل اوباما در کاخ سفید، قانون «تقویت همکاری امنیتی بین ایالات متحده و اسرائیل در سال 2012» را امضا نمود ، در حالیکه حین امضای آن، برخی افراد مانند باربارا باکسر (سناتور دموکراتک یهودی الاصل) ،هوارد برمان (نماینده دموکرات یهودی الاصل)، ریچارد استون (رئیس انجمن رؤسای سازمانهای یهودی آمریکایی) و لی روزنبرگ (رئیس فعلی لابی «آیپک») و هوارد فردمن (رئیس قبلی «آیپک») دور او ایستاده بودند.
 
اوباما این قانون را «تأکیدی بر تعهد همیشه استوار و تزلزل ناپذیر آمریکا به اسرائیل» خواند و اعلام کرد که دولت، مبلغ 70 میلیون دلار اضافی به نظام  «گنبد آهنین» [1] اسرائیل اختصاص خواهد داد و تأکید کرد که این سامانه آزمایش خود را پس داده و «از وارد آمدن ضربات موشکی به داخل اسرائیل جلوگیری کرده است.»
 
اوباما در ادامه اضافه کرد که «حوادث تأسف باری که در بلغارستان شاهد بودیم» نشان می دهد که تجاوزات «کماکان نه تنها برای اسرائیل شوند بلکه برای همه دنیا تهدید و چالش محسوب می شوند» و خواستار «توقف و جلوگیری از حملات تروریستی» و اطمینان از اینکه «مردم اسرائیل در معرض این حملات نباشند» شد.
 
اوباما دوباره تأکید کرد که لیون پانتا وزیر دفاع، برای دیدار و گفتگو، «در اوضاعی که منطقه به وضوح شاهد افزایش تنش و حساسیت فزاینده است» به اسرائیل خواهد رفت. 
 
اوباما پیامی انتخاباتی هم به رومنی فرستاده و گفت: «در زمان امضای این قانون، آرزو می کنم که همگان دریابند که همه ما –چه جمهوریخواه و چه دموکرات- به عنوان افرادی آمریکایی، چقدر به اسرائیل تعهد داریم و تا چه حد به این پای بندیم که از اینکه اسرائیل در امنیت خواهد بود، مطمئن شویم.»
 
اجرای«تعلیق نظامات قانونگذاری» برای تصویب سریع تعهد به اسرائیل
گفتنی است که در 5 مارس گذشته، اریک کانتور (نماینده یهودی جمهوری خواه) و استینی هایر (نماینده دموکرات) طرحی را در راستای تقویت همکاری امنیتی آمریکا و اسرائیل به مجلس نمایندگان آمریکا پیشنهاد دادند. کمی بعد الینا روس لیهتینین (رئیس کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان) و و هوارد بیرمن نیز به تلاشهای آن ها ملحق شدند. نکته جالب، عدم حضور کانتور یا یکی از جمهوری خواهان در مراسم امضای قانونی بود که خودشان هم جزو پی گیری کنندگانش بودند.دلیل این امر آن بود که درست در شب سفر رومنی به اسرائیل، اینطور وانمود نکنند که در موضوعی اینچنینی، همه دور اوباما هستند [یعنی نشان ندهند که همه، اوباما را بهترین حامی اسرائیل می دانند، بلکه این را مطرح کنند که رومنی می تواند حامی بهتری برای اسرائیل یاشد.]
 
و روندی خیلی سریع -که به ندرت در کنگره پیش می آید- این طرح در کمتر از چند ماه در مجلس نمایندگان و سنا بدون هیچ بحث و جدل واقعی و بر اساس «تعلیق نظامات قانونگذاری»- تصویب شد. این «تعلیق نظامات قانونگذاری» برای طرح ها و لوایحی است که «غیر بحث برانگیز» شمرده می شوند. [یعنی طرحها و لوایحی که اینقدر مورد توافق است که اساسا نیازی برای طی شدن روند معمول و بحث و بررسی ندارد و لذا به سرعت به شکل قانون در می آید.] 
این قانون در مجلس نمایندگان در ماه می گذشته با 411 رأی موافق در مقابل فقط 2 رأی تصویب شد که آن دو رای متعلق به دو نماینده ای بود که در رقابت های درون حزبی، کاندیدای ریاست حزب جمهوری از حزب جمهوری خواه هستند: یکی ران پل (نماینده ایالت تگزاس) و دیگری جان دینگل (نماینده میشیگان). مجلس سنا نیز با اجماع آراء در 29 ژوئن گذشته آن را تصویب کرد. 
 
نکته مهم اینجاست که دفتر بودجه در کنگره، برای این قانون برآورد هزینه و میزان مجاز هزینه کرد پیش بینی نکرده است. [یعنی هیچ سقفی برای هزینه در راستای آن وجود ندارد.]
 
تفاوت های نسخه اولیه و نهایی قانون
در بررسی بین نسخه مجلس نمایندگانی که اکثریت با جمهوری خواهان است و نسخه مجلس سنا که اکثریت با دمکرات ها است مشاهده می کنیم که در تصویب قانون تفاوت های لغوی وجود دارد. به این صورت که اعضای مجلس سنا، به احتمال قوی با همکاری دولت، تلاش کرده اند لحن قانون را ملایم کرده و آن را از تندروی در مواضع -خصوصا نسبت به جنبش های کشورها عرب- دور کنند.
 
به عنوان مثال عبارت «در خلال سال گذشته خاورمیانه شاهد سرنگونی برخی از نظام ها –که برای مدتی طولانی نیروهای ثبات و استقرار شمرده می شدند- و شاهد اوجگیری نفوذ اسلامگرایان تندرو بود» طبعا در نسخه سنا حذف شده تا از هرگونه واکنش مصر جلوگیری شود و در نسخه نهایی تبدیل شده است به این عبارت: «در خاورمیانه تغییرات سریعی مشاهده می شود که با خود امید به گسترش دموکراسی را حمل می کند ولی در کنار آن، چالش هایی برای امنیت ملی ایالات متحده و هم پیمانانش در منطقه را هم به همراه دارد، به شکل خاص برای پراهمیت ترین هم پیمان ما در منطقه یعنی اسرائیل.»
 
در نسخه نهایی قانون -که کنگره در 17 ژوئیه گذشته آن را تصویب کرد- آمده است که ایران «افراطی گری را در خاورمیانه تشویق می کند، به ویژه در این وقت از مرحله دراماتیک انتقال سیاسی.» و ذکر شده است که دستیابی ایران به سلاح اتمی «به شکل عمده منافع ملی ایالات متحده را تهدید می کند ... و به عنوان یک تهدید جدی و به عنوان تضعیف کننده ثبات اسرائیل و منطقه مطرح است.»
 
در مقدمه قانون نیز، عبارت «ایران به زودی توانایی ساخت به سلاح اتمی را پیدا خواهد کرد» در نسخه نهایی به عبارت «ایران غـنی سازی اورانیوم را ادامه می دهد» تبدیل شده است. و عبارت «محیط استراتژیکی که در مدت 35 سال اسرائیل را در امنیت نگه داشته و از منافع ملی آمریکا محافظت کرده بود دچار پوسیدگی و فرسایش شده است» به عبارت «اسرائیل با محیط استراتژیکی روبرو شده است که دچار تغییر اساسی گشته است» تبدیل شده است.
 
در قسمت اصلی طرح قانون، در نسخه اولیه از تجهیز اسرائیل به «توانایی های ضروری نظامی برای دفاع از خود به وسیله توانمندی خودش در مقابل هرگونه تهدیدی» سخن به میان آمده بود، اما در نسخه نهایی به این شکل آمده است: «کمک به حکومت اسرائیل برای محافظت از برتری کیفی در حوزه نظامی در میان تحولات سریع و پیچیده سیاسی منطقه ای.»
 
تعهدات قانونی سنگین آمریکا به اسرائیل
این قانون وتوی هر قطعنامه ای در شورای امنیت که «مخالف اسرائیل» باشد و «پشتیبانی از حق ذاتی اسرائیل برای دفاع از خودش» را تعهد می کند. این قانون همچنین کمک به اسرائیل «در تلاشهایش برای یافتن راه حل مسالمت آمیزی برای مذاکره در راستای حل درگیری اسرائیلی – فلسطینی که منجر به تشکیل دو دولت که در کنار هم با سلامتی و امنیت زندگی کنند» و «تشویق همسایگان اسرائیل در جهت به رسمیت شناختن حق وجود اسرائیل به عنوان دولتی یهودی» را نیز متعهد می شود.
 
این قانون، در مقدمه ی فهرستی از تعهدات آمریکا، می گوید: «احساس و درک کنگره این است که ضروری است حکومت آمریکا با اجرای موارد زیر، به دفاع از اسرائیل کمک کند.» و سپس فهرستی از تعهدات را ذکر می کند، از قبیل: 
 
-تلاش برای افزایش توانایی های دو حکومت آمریکا و اسرائیل برای «پشت سر گذاشتن تهدیدات مشتکر در حال ظهور و افزایش همکاری امنیتی و گسترش مانورهای نظامی مشترک»
 
-در صورت ضرورت، کمک به اسرائیل برای «افزایش پیشرفتگی و تولید سامانه های مشترک دفاع موشکی، به شکل خاص آن دسته از سامانه هایی که در مقابل تهدیداتی می ایستند که اسرائیل و نیروهای آمریکایی حاضر در منطقه با آن مواجهند» 
 
-«بازبینی راه های تلاش های فعلی و در حال انجام» مرتبط با جلوگیری از ورد اسلجه به نوار غزه
 
-«دادن فرصت های بیشتر آموزش و تمرین در ایالات متحده به نیروی هوایی ارتش اسرائیل برای جبران مساحت محدود هوایی اسرائیل»
 
نکته جالب در این قانون بحث از «تشویق نقش گسترده تر برای اسرائیل در ناتو»است. این «نقش گسترده تر»، مواردی چون «حضور قوی در مقر اصلی فرماندهی ناتو و مانورهای» را شامل می شود. و این یعنی فتح بابی برای نقش حمایتی ناتو از اسرائیل در برابر هر تعرضی به اسرائیل؛ و این همان ایده ای است که محافظه کاران مدت هاست آن را مطرح می کنند. 
 
در خاتمه گفتنی است که این قانون حکومت آمریکا را به «گسترش همکاری عمیق به ویژه در عرصه های اطلاعاتی با اسرائیل، از جمله اطلاعات ماهواره ای» و به «تمدید تضمین قرض های اسرائیل» توصیه می کند.
 
 
پی نوشت:
1-«گنبد آهنین»، نام سامانه سپر دفاع موشکی ای است که اسرائیلی ها آن را با کمک آمریکا طراحی و اجرا کرده اند. بر اساس طرح این سامانه، سلاح های ضد موشک آن، موشک های پرتاب شده به سمت اسرائیل را به صورت خودکار و پیش از رسیدن به زمین و بر روی هوا مورد اصابت قرار داده و منفجر می کنند. این سامانه پس از جنگ 33 روزه طراحی شد و هزینه هنگفتی برای آن به عمل آمد. اما درگیری های بعدی اسرائیل با حماس و جهاد اسلامی (که توان موشکی شان در مقابل با حزب الله بسیار ناچیز است) –تا چه رسد به توان عظیم موشکی ایران- نشان داد که این سامانه فوق پیشرفته پرهزینه حتی توان جلوگیری از موشکهای کوتاه برد ابتدایی حماس و جهاد اسلامی را هم ندارد و در این مدت بارها و بارها شهرک های صهیونیستی با موفقیت مورد اصابت این موشک ها قرار گرفته اند.داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
Admin Logo
themebox Logo