جانم فدای رهبر

تفنگ ژ3

کشورهای سازنده جنگ افزار بعد از جنگ جهانی دوم به این فکر افتادندکه که تفنگ انفرادی بسازند ، اتوماتیک و نیمه اتوماتیک بدین معنا که هم قدرت یک تیربار (مسلسل) را داشته باشد و هم دقت تفنگ را.لذا در سال 1959 شرکت (( Heckler & Koch آلمان غربی موفق شد تفنگ اتوماتیک و نیمه اتوماتیک ( ژ3 ) را به جهان عرضه کند.در حال حاضر بیش از 50 کشور دنیا از این سلاح استفاده می کنند و 8 کشور نیز از جمله جمهوری اسلامی ایران خود ،سازنده این سلاح میباشند.

بیش از 45 سال است که سلاح ژ3 بعنوان سلاح سازمانی در اختیار ارتش و نیروهای مسلح ایران است.این سلاح در ابتدا بصورت تعداد محدودی توسط کارخانه ( هکلر و کخ ) تحویل ارتش ایران گردید.سپس کارخانه ( Heckler & Koch ) اقدام به راه اندازی خط تولید این سلاح در صنایع مسلسل سازی ارتش (جنگ افزارسازی فعلی) نمود.پس از پیروزی اقلاب اسلامی متخصصین آلمانی ، ایران را ترک کردند.در جریان پیروزی انقلاب اسلامی و با هجوم مردم به کارخانه و اشغال آن بسیاری از مدارک فنی و ابزارآلات تولید آن معدوم و مفقود گردید.سپس با تلاش متخصصین متعهد و انقلابی ایرانی کارخانه ، خط تولید بازسازی و راه اندازی شد.بدلیل استفاده از این سلاح در ارتش ایران و انعقاد پیمان منحله ( سنتو ) بین 3 کشور ایران،ترکیه و پاکستان ،این دو کشور نیز نسبت به انتخاب این سلاح برای نیروهای مسلح خود مبادرت ورزیدند. نمونه های جدید این سلاح مجهز به مکانیزم چکاننده 3 تیر نیز میباشد.

مشخصات تفنگ ژ3:

جنگ افزاری  است انفرادی ،خودکار و نیمه خودکار که با فشار غیر مستقیم گاز باروت مسلح و لوله آن با هوا خنک میشود.با خشاب 20 فشنگی از زیر تغذیه و دارای برگه ناظم آتش 3 وضعیتی ( بالا ضامن ، وسط تک تیر ، پائین رگبار ) میباشد.و دارای دو نوع دستگاه نشانه روی است :

الف دستگاه نشانه روی مکانیکی : شامل مگسک ثابت و روزنه دید متحرک (طبلک برد) که روی طبلک برد متحرک از اعداد 1 الی 4 مدرج شده و هر عدد نشانگر 100 متر میباشد.

ب دستگاه نشانه روی اپتیکی (دوربین) : که توسط یک پایه استاندارد بر روی قبضه نصب میگردد و خود دوربین در دون نوع متفاوت ( 1 دوربین دید در شب . 2 دوربین معمولی ) میباشد.این سلاح در دو نوع قنداق ساخته میشود:

الف ) قنداق ثابت چوبی و کائوچویی G3-A3

ب ) قنداق تاشو فلزی کشویی G3-A4

مختصات فنی تفنگ G3-A3

کالیبر : 51 × 65/7  میلیمتر

سرعت اولیه گلوله : 800 متر بر ثانیه

تعداد و گردش خان : 4 عدد از چپ به راست

وزن سلاح بدون سرنیزه : 200/4 کیلوگرم

وزن سلاح بدون خشاب : 300/4 کیلوگرم

وزن خشاب آلومینیومی : 130 گرم

وزن خشاب فولادی : 260 گرم

نواخت تیر علمی : 500 الی 600 تیر در دقیقه

نواخت تیر عملی : 120 الی 150 تیر در دقیقه

برد مفید : 400 متر

برد موثر : 600 متر

برد نهایی : 3750

طول سلاح بدون سرنیزه : 5/102 سانتیمتر

طول سلاح با سرنیزه : 5/124 سانتیمتر

وزن فشنگ : 24 گرم

مختصات فنی تفنگ G3-A4

طول سلاح بسته : 84 سانتیمتر

طول سلاح باز : 102 سانتیمتر

وزن سلاح بدون خشاب : 600/4 کیلوگرم

متعلقات تفنگ ژ3

سر نیزه،شعله پوش مانوری،بند،دوپایه،دوربین معمولی،دوربین دید در شب، وسایل تنظیف که شامل : روغندان،برس زبر،برس نرمففرچه مویی،زنجیر لوله پاک کن،خشاب آلومینیومی)است.وسایل لوله جوفی (جعبه خفیف ) که با نصب این وسایل بر روی سلاح میتوان کالیبر آنرا به 22/0 اینچ تبدیل نمود.این کار جهت شکار و تمرین تیراندازی انجام میگیرد .که وسایل لوله جوفی عبارتند از : آلات متحرکه مخصوص ، 2 عدد خشاب مخصوص 22/0 اینچی ، لوله مخصوص خفیف ، جعبه تنظیف.

تفنگ خیبر 2002

  این سلاح ساخت سازمان صنایع دفاعی ایران است که در سال 1380 طراحی و در سال 1381 در مرحله تولید قرار گرفت . سلاحی است اتوماتیک تهاجمی سبک (Bollpup)  که با فشار غیر مستقیم گاز باروت مسلح میگردد. دارای برگه ناظم آتش چهار وضعیتی شامل : ضامن(S) ، تک تیر (1)  ، سه تیر (3) ، رگبار (A) میباشد. دو نوع دستگاه نشانه روی مکانیکی و اپتیکی(دید در شب) دارد که روی دستگیره حمل قرار میگیرد. لوله این سلاح قابل تعویض است. این سلاح عقب نشینی کم ، دقت بالا ، وزن کم ، و درجه اطمینان بالائی دارد. ساختار سلاح به گونه ای است که به سادگی قابل تعمیر و نگهداری میباشد.دارای سرنیزه و دوپایه است که به هنگام استفاده از دوربین بعنوان سلاح تک تیرانداز مورد استفاده قرار میگیرد.

مختصات فنی

کالیبر : 56/5 میلیمتر

عمل چفت شدن : چرخشی با قفل کامل

ظرفیت خشاب : 20 و 30 تیری

طول سلاح با لوله بلند : 78 سانتیمتر

طول سلاح با لوله متوسط : 73 سانتیمتر

طول سلاح با لوله کوتاه : 68 سانتیمتر

تعداد خان و گردش : 6 عدد راستگرد

سرعت اولیه گلوله : 950 متر بر ثانیه

برد نهائی : 2500 متر

برد مؤثر (با لوله بلند) : 450 متر

نواخت تیر علمی : 800 تا 850 تیر در دقیقه

نواخت تیر عملی : 120 تا 180 تیر در دقیقه

وزن با لوله بلند و خشاب 30 تیری خالی :  700/3 کیلو گرم

 

تیربار دوشکا     ۷/۱۲ میلیمتری

شروع جنگ جهانی اول فرصتی بود جهت آزمایش جنگ افزارهای جدید و نمایش قدرت آتش و تأثیر آنها بر روی هدفهای هوایی و افراد دشمن ، در سال 1938 قبل از جنگ جهانی دوم جهت رفع نیاز ارتش روسیه یک تیربار سنگین ضدهوایی بنام تیربار دوشکا 38 (DSHK38) طراحی و ساخته شد که با فشنگهای 107×7/12 میلیمتری بصورت نواری تغذیه می شد و قسمت خوراک دهنده آن شکل توپی رولور عمل کرده و لوله آن قابل تعویض نبود . دارای یک سه پایه با چرخ حمل و قابل تغییر جهت تیراندازی علیه هدفهای زمینی بود .

در سال 1946 جنگ افزار تیربار دوشکا مدل 1938 بازسازی شد و تغییراتی در قسمت خوراک دهنده آن انجام گرفت (از حالت توپی شکل خارج شد ) که در نتیجه تیربار سنگین ضدهوایی دوشکا مدل 1946 طراحی و ساخته شد و برای هدفگیری هوایی به یک دستگاه نشانه روی هوایی بنام غربالک مجهز گردید و سه پایه تغییر یافته و لوله آن قابل تعویض میباشد ، با تغییراتی بر روی دستگاه خوراک دهنده این جنگ افزار از دو طرف تغذیه می شود (نوارگذاری می شود) و در حال حاضر در کشور روسیه از رده خارج شده و جای خود را به تیربار سنگین ضدهوایی KPV 14/5 داده است و هم اکنون در اکثر کشورهای بلوک شرق مورد استفاده قرار میگیرد.

مشخصات

جنگ افزاری  است اجتماعی ساخت روسیه ،جمهوری اسلامی ایران و کشورهای بلوک شرق سابق که با فشار غیر مستقیم گاز باروت مسلح و با هوا و در صورت لزوم با آب خنک میشود و لوله این سلاح قابل تعویض میباشد . با جعبه نوارهای استاندارد 70 فشنگی از سمت چپ و با تغییراتی بر روی در جعبه و صفحه خوراک دهنده از سمت راست سلاح تغذیه میشود . دستگاه چکاننده در این سلاح از نوع پایه آتشی یا انعکاسی میباشد . دارای برگه ناظم آتش دو وضعیتی (S) ضامن ، (F) آتش میباشد که اگر سلاح در حالت ضامن باشد مسلح نمی شود دستگاه نشانه روی این سلاح در دو نوع میباشد :

1 دستگاه نشانه روی زمینی  که از دو قسمت تشکیل شده است :

 الف ) ستون درجه که از اعداد 0 الی 33 مدرج شده است و هر عدد ضریب 100 متر میباشد.

ب ) مگسک که در سمت 5 میلیم به چپ و 5 میلیم به راست قابل تنظیم میباشد.

2 دستگاه نشانه روی هوایی (غربالک ) : که در حال حاضر بخاطر سرعت زیاد هواپیماها این دستگاه نشانه روی  دیگر ، مورد استفاده ندارد و از رده خارج شده است .

این سلاح دارای شیر گاز (رگلاتور ) میباشد که میتوان بوسیله آن نواخت تیر را با توجه به وضعیت سلاح و منطقه تنظیم کرد.

متعلقات

1 - دستگاه نشانه روی هوایی (غربالک )

2 دوشی

3 جعبه نوار 70 فشنگی

4 لوله یدک

5 کیسه برزنتی محتوی ابزار و وسایل تنظیف (چکش ، انواع آچارها ، پوکه کش ، روغندان ، سنبه )

6 نوار پر کن

مأموریت

این جنگ افزار دارای دو مأموریت میباشد :

الف ) مأموریت اصلی : تیراندازی علیه هدفهای هوایی با سقف پرواز کم

ب ) مأموریت فرعی : تیراندازی علیه سنگرهای فعال دشمن و تجمع نفرات دشمن

سازمان

این تیربار بصورت متمرکز در یگانهای ادوات مورد استفاده قرار میگیرد

تشریح قطعات

بطور کلی تیربار دوشکا از سه قطعه کلی تشکیل شده است که اگر یکی از این قطعات نباشد و یا اشکالی داشته باشد نمی توان از تیربار استفاده کرد و یا اینکه استفاده از آن همراه با اشکالات فراوانی است .قطعات کلی تیربار دوشکا عبارتند از :

الف ) قبضه تیربار         ب ) گهواره و قفل گهواره         پ ) سه پایه

انواع فشنگ ، علامت مشخصه ،کاربرد

جنگی معمولی : فاقد هر گونه رنگ بر روی مرمی،علیه نفرات

رسام : نوک مرمی برنگ بنفش ، جهت تصحیح تیر و علامت دادن

ثاقب : نوک مرمی برنگ سیاه ، علیه خودروها و ادوات زرهی

آتشزا : نوک مرمی برنگ قرمز ، علیه انبارهای پوشاک و سوخت

ثاقب آتشزا : نوک مرمی برنگ سیاه و قرمز ، ترکیبی از مأموریت فشنگ آتشزا و ثاقب

ثاقب آتشزا رسام : نوک مرمی برنگ سیاه و قرمز و بنفش ، ترکیبی از مأموریت سه نوع فشنگ مذکور

آموزشی : فاقد باروت و چاشنی و دارای سوراخی بر روی پوکه،جهت آموزش فشنگ و نوار گذاری

مختصات فنی

کالیبر : 108×7/12 میلیمتر

تعداد خان و گردش : 8 عدد راستگرد

سرعت اولیه گلوله : 850 متر بر ثانیه

نواخت تیر علمی : 600 تیر در دقیقه

وزن سلاح کامل با سه پایه وجعبه نوار پر : 350/95 کیلوگرم

وزن سه پایه : 975/30 کیلوگرم

وزن گهواره : 450/16 کیلوگرم

وزن قبضه : 325/32 کیلوگرم

وزن جعبه فشنگ با نوار خالی : 700/4 کیلوگرم

وزن جعبه فشنگ با نوار پر : 14 کیلوگرم

ظرفیت جعبه فشنگ : 70 تیر

طول سلاح با دوشی  : 5/194 سانتیمتر

طول سلاح : 159 سانتیمتر

ارتفاع تیربار بر روی سه پایه : 147 سانتیمتر

ارتفاع تیربار در حالت شلیک زمینی : 45 سانتیمتر

حرکت سمتی سلاح : 360 درجه

حد به طرف بالا نسبت به افق : 78 درجه

حد به طرف پائین نسبت به افق : 26 درجه

برد نهائی : 7000 متر

برد موءثر علیه اهداف زمینی : 3300 متر

برد موءثر علیه اهداف هوائی : 1600 متر

برد موءثر علیه سنگر تیربار : 1500 متر

برد موءثر علیه اهداف زرهی سبک : 800 متر

سیستم مسلح شدن : فشار غیر مستقیم گاز باروت

وزن لوله : 200/11 کیلوگرم

تیربار سبک   MINIMI

در طی 40 سال گذشته سلاحهای انفرادی بسیاری با کالیبر 56/5 میلیمتر تولید و وارد بازار شده اند . ناتوانی NATO در تعریف یک سلاح استاندارد با کالیبر 56/5 زمانی مشخص میشود که در هر یک از ارتشهای عضو  NATO یک گونه مجزا و متفاوت از سلاحهای کالیبر 56/5 مشاهده میشود .

در خصوص تیربارهای سبک با کالیبر 56/5  موضوع کمی فرق می کند چرا که تمامی ارتشهای عضو NATO و بیش از 40 کشور دیگر در جهان تنها یک مدل تیربار سبک را انتخاب کرده اند ، تیربار Minima  .

این تیربار ساخت کارخانه پر آوازه FNHERSTAL  بلژیک است . سلاحهای موفقی همچون سلاح انفرادی FAL و تیربار MAG 58 با کالیبر 62/7 و تپانچه قدرتمند برونینگ 9 میلیمتری همگی از زیر دست متخصصان خبره این کارخانه رد شده اند . کار طراحی این تیربار در اوایل دهه 1970 آغاز شد و پس از گذراندن مراحل تکمیلی ، به قدری موفق ظاهر شد که آمریکائیها بلافاصله خواهان خرید تعداد زیادی از آن شدند .

آمریکائیها پس از خریداری این سلاح آنرا در سال 1981 متحول کرده و با نام تیربار M49 معرفی کردند .این رویه توسط تمامی ارتشهایی که از کالیبر 56/5 استفاده می کردند پیروی شد و بسیاری از کشورهایی که در تولیدات داخلی خود انتخاب مناسبی را پیدا نمی کردند دست به خریداری و تحول این تیربار زدند . حال جالب است بدانیم که چه چیزی باعث موفقیت یکباره و غیر منتظره این تیربار شده است ؟

مشخصات

اولین موفقیت این تیربار طراحی آن است . تیربارهای مشابهی که برای پوشش دادن نیروی زمینی بکار می روند عمدتاً بر مبنای تیربارهای به اصطلاح لوله سنگین ساخته شده اند که این خود مزایایی همچون کاهش هزینه های تولید را به همراه دارد ، ولی به یاد داشته باشیم که زمینه کاربرد تیربارهای لوله سنگین متفاوت میباشد .

تیربارهای لوله سنگین برای مقاصدی چون نواخت تیر بالا ، شلیک مداوم بمدت طولانی و پوشش محیط ساخته نشده اند ولی تیربار Minimi دقیقاً برای این مقاصد طراحی و ساخته شده . برای رسیدن به این اهداف ساختمان سلاح بر مبنای یک تیربار واقعی طراحی شده و سیستم تغذیه آن به نوار فشنگهای 200 تیری مجهز شده ، سلاحی مجهز به خشاب ( ولو خشاب ظرفیت بالا ) برای مقاصدی چون تیراندازی به مدت طولانی مناسب نیستند چرا که بعد از 3 یا 4 ثانیه شلیک کردن ، خشاب سلاح خالی شده و می بایستی تعویض گردد بنابراین استفاده از نوار فشنگ ظرفیت بالا برای تیرباری که بدین منظور ساخته شده الزامی است .

یکی از جلوه های فوق العاده تیربار Minimi ، قابلیت استفاده از خشاب سلاح M16 در آن است ، اینکار به هیچگونه تغییر و دستکاری نیاز ندارد و برای مواقع اضطراری همانند وقتی که تیربارچی کشته شده و یک سرباز معمولی که حامل سلاح M16 است می بایستی از این سلاح استفاده کند ،درنظر گرفته شده.

جلوه های دیگری که نمایانگر یک سلاح مدرن هستند در این سلاح دیده می شوند . از جمله قابلیت تعویض سریع لوله سلاح و استفاده از سیستم گلنگدن باز میباشد. یک تیربار خوب می بایستی از ساختار محکم و با دوامی برخوردار باشد چرا که نواخت تیر میانگین آن در میادین جنگ معادل 10000 تیر در هفته است که این رقم در مورد سلاحهای انفرادی معادل کمتر از 20000 تیر در کل طول عمر مفید سلاح میباشد .

جلوه هایی همانند تغذیه نواری ، گلنگدن باز ، تعویض سریع لوله و در نظر گرفتن جایی برای نصب سه پایه که از موارد اشتراک تیربارهای کالیبر 62/7 هستند همگی در سلاح Minimi در نظر گرفته شده اند ولی نقطه قوت و مزیت اصلی سلاح Minimi را میتوان در نواخت تیر بالا و سبکی آن دانست .

دانستن این نکته قابل اهمیت است که سلاح Minimi برای اشغال جای تیربارهای کالیبر 62/7 وارد خدمت نشده ولی همیشه توسط یکی از سربازان یک جوخه (که می بایستی حامل سلاح M16 باشد ) حمل میشود .این مسئله بطور چشمگیری باعث بالا رفتن قابلیت حمله و آتش جوخه خصوصاً در هنگام حمله در محیطهای عملیاتی باز میشود ، بعبارتی یک سرباز معمولی حمله کننده که مجهز به این سلاح است به تنهایی قادر به پوشش دادن کل جوخه خواهد بود .

لازم است این نکته را یادآوری کنم که ساخته دست بشر هیچگاه بدون اشکال نبوده ولی در خصوص Minimi به جرأت میتوان گفت که هیچ سلاح دیگری همانند Minimi مورد بازنگری و اصلاحات قرار نگرفته . این بازنگری ها همگی حاصل تجاربی هستند که در میادین جنگ بدست آمده و توسط افرادی اعمال شده اند که این سلاح را در دراز مدت و در شرایط مختلف بکار گرفته اند .

مختصات فنی

کالیبر :   45 × 56/5 میلیمتر (223 رمینگتون )

طول نمونه قنداق ثابت :   104 سانتیمتر

طول نمونه قنداق کشویی باز :   4/91 سانتیمتر

طول نمونه قنداق کشویی بسته :   6/76 سانتیمتر

طول لوله :   5/46 سانتیمتر

مکانیزم مسلح شدن :   فشار غیر مستقیم گاز باروت

نوع گلنگدن :   چرخشی

ظرفیت خشاب :   فلزی 30 تیر و جعبه نوار 200 تیری

مکانیزم چکاننده :   خودکار

نواخت تیر : قابل تنظیم 700 الی 1000 تیر در دقیقه

تیربار سبک  آر پی دی

تیربار RPD اولین تیربار سبکی بود که برای  شلیک گلوله های جدید 39 × 62/7 میلیمتری طراحی شد . این تیربار در سال 1944 طراحی و در سال 1949 تولید شد.

پیاده نظام ارتش شوروی تا دهه 1960 به این تیربار مجهز بود تا اینکه نهایتاً با تیربار سبک RPK تعویض شد . به عقیده بسیاری این حرکت یک تعویض نابجا و اشتباه بود چرا که تیربار RPK هرگز نتوانست در حد و اندازه های RPD ظاهر شود . کشور چین این تیربار را با نام TYPE 56 تولید کرده و تا کنون استفاده می کند .

مشخصات

 عملکرد گلنگدن RPD که از مسلسل ( دگتیاروف ) اقتباس شده به واسطه نیروی گاز عمل می کند ، سیلندر گاز سلاح در زیر لوله قرار گرفته و در درون خود یک پیستون کورس بلند را جای داده .

سیستم قفل گلنگدن این سلاح بسیار ساده و در عین حال مطمئن است . این مکانیزم قفل ، از دو زبانه مخصوص تشکیل شده که پس از چفت شدن پیشانی جنگی و لوله ، باز شده و در درون سلاح گیر می کنند . عمل باز شدن این زبانه ها توسط عقب نشینی حمال انجام می شود . بدین صورت که هنگام عقب نشینی حمال ، سوزن سلاح به عقب رفته و موجب می شود تا دو زبانه بتوانند در محل خود که بر روی گلنگدن قرار دارد بروند و از مسیر حرکت آلات متحرک خارج شوند . سپس مجموعه آلات متحرک میتوانند عقب نشینی خود را ادامه دهند .این شیوه قفل را اصطلاحاً ( سیستم کفشکی ) می نامند همانند تیربار دوشکا.

مکانیزم تغذیه تیربار RPD معمولاً از نوع نواری است ولی میتوان یک خشاب گرد را هم به آن اضافه کرد.

این خشاب گرد یک نوار فشنگ 100 تیری را در خود جای داده ، این نوع خشاب دارای یک دستگیره حمل مخصوص نیز میباشد . تمامی فشنگهای مربوط به سلاح کلاشنیکف را میتوان با این تیربار شلیک کرد.

 بر خلاف مسلسلهای دگتیاروف ، فنر ارتجاع این تیربار در قنداق آن جاسازی شده .

لوله سنگین RPD را نمیتوان به سرعت و سهولت تعویض کرد ولی میتوان انتظار یک نواخت تیر مداوم و مناسب را از آن داشت .

مکانیزم نشانه روی عقب تیربار RPD از نوع تنظیم شونده است

تمامی تیربارهای RPD به یک دو پایه تاشو و بند حمل مجهز شده اند ، با کمک این بند میتوان سلاح را از شانه آویزان کرده و بصورت هجومی شلیک کرد .

مختصات فنی

کالیبر :    39 × 62/7 میلیمتر

طول سلاح :    7/103 سانتیمتر

طول لوله :   52 سانتیمتر

وزن سلاح :   400/7 کیلو گرم

مکانیزم گلنگدن :   کفشکی

مکانیزم مسلح شدن :   فشار غیر مستقیم گاز باروت

نوع تغذیه :   نواری و توسط خشاب گرد 100 فشنگی

نواخت تیر :   650 تیر در دقیقه

تیربار ام ژ یک آ 3

جنگ افزاری است گلنگدن باز و خودکار که توان اجرای آتش بصورت رگبار طولانی و یا کوتاه را دارد.این تیربار میتواند در تمام قسمتهای یک ارتش (نیروی زمینی ، دریایی ، هوایی) برای دفاع از اهداف فردی و دسته جمعی و بعنوان تیربار استاندارد برای عملیات مختلف بکار برده شود.در بکارگیری هجومی یا با دوپایه آنرا تیربار سبک و با سه پایه صحرایی آنرا تیربار نیمه سنگین می نامند.این تیربار هنگام سوار کردن روی وسایل حمل و نقل مانند زره پوش و خودرو بر روی پایه مخصوص نصب میشود.  

مشخصات

سلاحی است اجتماعی و خودکار ساخت آلمان غربی و جمهوری اسلامی ایران که با فشار مستقیم گاز باروت و عقب نشینی لوله مسلح و با هوا و در صورت لزوم با آب خنک میشود.لوله سلاح قابل تعویض است.توسط نوارهای استاندارد 100 الی 250 فشنگی از سمت چپ تغذیه میشود و نوارهای خالی آن بصورت تکه تکه از سمت راست خارج و پوکه ها از زیر بیرون می ریزند.دستگاه چکاننده در این سلاح از نوع پایه اتشی است.دارای دکمه ناظم آتش دو وضعیتی (ض) ضامن ، (ر) رگبار میباشدو تا مسلح نشود به ضامن نمی شود.

1 دستگاه نشانه روی زمینی :

الف) مگسک که در سمت 5/2 میلیم به چپ و 5/2 میلیم به راست قابل تنظیم میباشد.

ب ) ستون درجه که از اعداد 2 الی 12 مدرج شده است که هر عدد ضریب 100 متر میباشد.

2 دستگاه نشانه روی هوایی :

در گذشته سیستم نشانه روی هوایی (غربالک) نیز برای آن در نظر گرفته بودند که بعلت پیشرفت هواپیماها ، آن سیستم از رده خارج شده است.

تذکر : با تعویض عقبه و آلات متحرک میتوان نواخت تیر این سلاح را کم و یا زیاد نمود.و با شلیک پی در پی 250 تیر بعلت داغ شدن لوله باید آنرا با لوله یدک تعویض نمود.

مختصات فنی

کالیبر :     51 × 62/7 میلیمتر

نواخت تیر علمی: 100 تا 1300 تیر در دقیقه

نواخت تیر عملی : 650 تا 800 تیر در دقیقه

سرعت اولیه گلوله : 820 متر در ثانیه

تعداد و گردش خان :         4 عدد وگردش از چپ به راست

برد نهایی :  4000 متر

برد مفید : 1200 متر

برد مؤثر : 800 متر

وزن تیربار با دوپایه : 5/11 کیلوگرم

وزن دوپایه : 1 کیلوگرم

وزن سه پایه : 800/15 کیلوگرم

وزن تک پایه : 5/30 کیلوگرم

وزن لوله : 800/1 کیلوگرم

طول تیربار : 5/122 سانتیمتر

طول لوله : 5/56 سانتیمتر

مأموریت

الف) اصلی : تیراندازی علیه اهداف زمینی.

ب ) فرعی : تیراندازی علیه اهداف هوایی با سقف پرواز کمتر از 1000 متر میباشد.

متعلقات

1 تک پایه ، دوپایه ، سه پایه

2 لوله یدک همراه با جلد

3 جعبه تنظیف

4 شعله پوش

5 بند

6 غربالک (دستگاه نشانه روی هوایی)

7 پوکه کش

8 دستکش نسوز

9 دوربین دید در شب

10 گلنگدن و عقبه مخصوص نواخت تیر

عقبه  R  گلنگدن  950  نواخت تیر کم ( 600 تا 800 تیر در دقیقه )

عقبه  N  گلنگدن 550  نواخت تیر زیاد ( 1000 تا 1300 تیر در دقیقه )

انواع مهمات

مهمات این تیربار همان فشنگهای تفنگ ژ3 میباشد

 

Admin Logo
themebox Logoساخت وبلاگ در میهن بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو | Buy Website Traffic