جانم فدای رهبر

اسلحه نیمه اتوماتیک  ام 1

در اواخر جنگ جهانی اول شخصی بنام آقای John C.Garand دست به طراحی یک سلاح نیمه اتوماتیک زد.نمونه اولیه سلاحهای ساخته شده ایشان دارای گلنگدن مخصوصی بود که با استقبال خوبی مواجه نشد. آقای John C.Garand برای نمونه های بعدی سیستم گلنگدن با عملکرد توسط فشار گاز باروت را در نظر گرفت و ساخت و آزمایش کرد.این سلاح در سال 1932 به ارتش آمریکا تحویل داده شد و با استقبال سران ارتش مواجه گردید.در سال 1939 آقای John C.Garand یک دریچه گاز مخصوص برای این سلاح طراحی کرد که باعث بالا رفتن اطمینان آن شد.

تولید جنگ افزار ام یک ، پس از جنگ جهانی دوم متوقف شد ولی تعداد زیادی از آن به کشورهای دیگر مثل دانمارک و ایتالیا صادر شد.با شروع جنگ کره در سال 1952 تولید این سلاح توسط کارخانه Springfield از سر گرفته شد و تا سال 1955 ادامه پیدا کرد.با معرفی سلاح M14 با کالیبر(51 × 62/7 م م) سلاح M 1 مجددا کنار گذاشته شد.البته تعداد کمی از این سلاح حتی در زمان جنگ ویتنام  استفاده شد ولی کاربرد اصلی آن بعد از خروج از خدمت ، عمدتا مقاصد آموزشی داشت.هنوز میتوان تعداد کمی از این سلاح را در مراسم تشریفاتی و رژه نیروهای مسلح آمریکا مشاهد کرد.

مشخصات اسلحه نیمه اتوماتیک  ام 1

اسلحه M 1 تفنگی است نیمه اتوماتیک که با فشار غیر مستقیم گاز باروت مسلح می شود و با شانه فشنگ 8 تیری از بالا تغذیه می شود.گونه های اولیه آن با عمل عقب نشینی لوله پس از شلیک مسلح می شدند که این سیستم ،نا مطمئن تشخیص داده شد.با پر شدن سیلندر از گاز باروت ،پیستون به عقب هل داده میشود و اهرم مسلح کننده که در سمت راست خود قرار دارد را با گلنگدن درگیر کرده و باعث چرخش گلنگدن میشود و فشنگ جدید را در جان لوله قرار میدهد.

سیستم تغذیه اسلحه M 1 را میتوان تنها ضعف فنی آن دانست چرا که ظرفیت شانه های فشنگ آن تنها 8 تیر میباشد و برای فشنگ گذاری مجدد می بایستی صبر کرد تا تمامی فشنگهای قبلی شلیک شود.

سلاحهای  M 1 همگی دارای قنداق چوبی هستند ، دستگاه نشانه روی در آن در قسمت جلو دارای مگسک و در قسمت عقب دارای یک شکاف V شکل میباشد. اسلحه M 1 را کمی سنگین ولی فوق العاده دقیق و قدرتمند وصف کرده اند.

مختصات فنی اسلحه نیمه اتوماتیک  ام 1

کالیبر : 63 × 62/7 میلیمتر

طول : 3/110 سانتیمتر

طول لوله : 61 سانتیمتر

وزن : 320/4 کیلوگرم

مکانیزم مسلح شدن : فشار غیر مستقیم و گلنگدن چرخشی

شانه خشاب : 8 فشنگی

 

 

مسلسل دستی MP 5

مسلسل دستی MP 5 ساخت کارخانه هکلر و کخ (H&K) یکی از معروفترین و بهترین مسلسلهای دستی گروه خود میباشد.طراحی و ساخت این سلاح به سالهای بعد از جنگ جهانی دوم بر میگردد.این سلاح در واقع نوع بهینه سازی شده سلاح Circa (سیرکا) میباشد و در ابتدا با نام MP-54 یا HK-54 معرفی گردید.در سال 1966 پلیس مرزی و ارتش آلمان این سلاح را تغییر داده و آنرا با کد MP 5 معرفی کردند این مسلسل در دو مدل ارائه شد که نوع MP 5 آن دارای قنداق ثابت و نوع MP 5 A1 آن دارای قنداق کشویی بود.یکسال بعد کمپانی هکلر و کخ در شکل کلی این سلاح کمی تغییر ایجاد کرد.از آن جمله روزنه دید و شکاف درجه دستگاه نشانه روی آن بود.همچنین شعله پوش ، خشاب ، دستگیره قبضه و برگه ناظم آتش آن بهینه سازی شدند.خشاب این سلاح در نمونه های اولیه از نوع مستقیم بود که پس از ایجاد تغییر در خشاب از مدل منحنی استفاده شد.قبضه سلاح نیز از جنس ورق فولادی پرسکاری شده ساخته میشد که جای خود را به نوع پلاستیکی داد.

این مسلسل در بسیاری از کشورهای جهان توسط نیروهای پلیس و ارتش بکار گرفته شده .از ان جمله میتوان به پلیس مرزی و ارتش آلمان ، پلیس انگلیس،FBI امریکا و... اشاره کرد.این سلاح در بسیاری از کشورهای جهان از جمله یونان،ترکیه،ایران،پاکستان و پرتغال تولید میشود و کارخانه هکلر و کخ نیز کماکان تولید آنرا ادامه میدهد. تنها رقیب این سلاح را میتوان ،سلاح UZI ساخت رژیم اشغالگر قدس دانست که البته دیگر تولید نمی شود.رمز موفقیت این سلاح همانند سایر سلاحها و محصولات ساخت آلمان در کیفیت بالا،دقت تیراندازی عالی(خصوصا در حالت تک تیر که این امر خود حاصل بکارگیری سیستم گلنگدن بسته میباشد) و ضریب اطمینان بالا میباشد.انعطاف و سادگی عملکرد آنرا نیز میتوان از مزایای آن برشمرد.

مشخصات مسلسل دستی MP 5

مسلسل دستی MP5 در واقع همان G3 کوچک شده است چرا که سیستم گلنگدن بسته از نوع تأخیری غلتکی ،بدنه از جنس فولاد پرسکاری شده،دستگاه نشانه روی و بسیاری از قطعات دیگر را از برادر بزرگتر خود یعنی G3  به عاریت گرفته.دستگیره قبضه آن بصورت جداگانه ساخته شده و بر روی بدنه اصلی سلاح نصب میشود.برگه ناظم آتش آن همانند G3 در سمت چپ سلاح و در قسمت بالای ماشه قرار گرفته و بسته به نوع قبضه طپانچه ای بکار گرفته شده ، در انواع 2 حالته (ضامن و تک تیر) 3 حالته (ضامن ، تک تیر ف رگبار) و 4 حالته (ضامن ، تک تیر ، 3 تیر و رگبار) موجود میباشد.

نمونه های جدید این سلاح دارای شعله پوش مخصوصی هستند که میتوان یک صدا خفه کن را براحتی بر روی آن نصب کرد.دستگاه نشانه روی آن نیز همانند G3 در قسمت جلو دارای مگسک و در قسمت عقب دارای روزنه دید چرخشی چهار حالته میباشد.ظرفیت خشاب استاندارد آن 30 تیر میباشد ولی خشابهای کوتاه 15 تیری نیز برای این سلاح ساخته شده اند.مدل مخصوص از این سلاح که در سال 1980 برای پلیس آمریکا ساخته شده توانایی شلیک گلوله های 10 میلیمتری (25 × 10 ) و 40 S&W (22 × 10 ) را دارا است که در مقیاس اندکی ساخته شده .اگر چه تمامی مدلهای MP5 دارای قابلیت نصب صدا خفه کن میباشند ولی مدلی از آن با صدا خفه کن سرخود با کد MP5 SD2 (قنداق ثابت پلاستیکی) و SD3 (قنداق کشویی) ساخته شده که همان گلوله های استاندارد (9 × 19 میلیمتری )را شلیک می کند.

به جرأت میتوان گفت هیچ مسلسل دستی از نظر کیفیت و دقت تیراندازی به پای سلاح MP5 نمیرسد تا جائیکه نیروهای ویزه کشورهای آمریکا و انگلیس ، این سلاح را به انواع دیگر ترجیح داده و از آن بعنوان اسلحه سازمانی استفاده می کنند.

مختصات فنی مسلسل دستی MP 5

کالیبر : 19 × 9 میلیمتر

تعداد خان : 6 عدد راستگرد

وزن سلاح بدون خشاب : 930/2 کیلوگرم

وزن سلاح با خشاب پر : 460/3 کیلوگرم

طول سلاح باز : 67 سانتیمتر

طول سلاح بسته : 50 سانتیمتر

وزن خشاب پر : 492 گرم

طول لوله : 225 میلیمتر

برد موثر : 200 کمتر

سرعت اولیه گلوله : 400 متر بر ثانیه

نواخت تیر : 750 تیر در دقیقه

ظرفیت خشاب : 30 تیر

وزن خشاب خالی : 160گرم

تعداد در یک جعبه : 5 قبضه

وزن کل بسته به همراه متعلقات : 27 کیلوگرم

طول سلاح با قنداق ثابت : 69 سانتیمتر

مسلسل یوزی

دو سال بعد از تشکیل نا مشروع رژیم غاصب اسرائیل در سال 1950 نخستین جرقه ساخت این سلاح در ذهن سرگرد ( یوزیئل گال ) زده شد .ارتش رژیم صهیونیستی که تجربه جنگ با کشور مصر را داشت و برای مقابله با مبارزان فلسطینی طرح یک سلاح سبک و جمع و جور برای رفع نیاز جنگهای نامنظم و خیابانی را احساس کرد . در سال 1957 نمونه اولیه این سلاح که از مسلسل دستی (SA23) و (ZK476) چکسلواکی اقتباس شده بود با کمک صنایع اسلحه سازی فرانسه و بلژیک ساخته شد و به ارتش رژیم صهیونیستی تحویل داده شد.بدلیل شکا ظاهری T شکل آن و قرار گرفتن خشاب در قبضه ،مرکز ثقل سلاح به وسط آن منتقل شده و این خود موجب میشود سلاح حتی در حالت شلیک خودکار کمتر لرزیده و باعث افزایش دقت تیراندازی شود.بدلیل سبکی و نواخت تیر مناسب ،این اسلحه بسیار مناسب جنگهای چریکی و فعالیتهای امنیتی شناخته شد،چنانکه در بسیار از کشورهای همانند رژیم صهیونیستی تا آرژانتین ،شیلی و نیکاراگوئه توسط عوامل دولتی و امنیتی برای سرکوب شورشها و حرکتهای آزادیخواهانه بکار برده شد،حتی در کشور خودمان در زمان سلطنت پهلوی ،این سلاح در اختیار ساواک و شهربانی آن زمان قرار داشت .

مشخصات مسلسل یوزی :

این جنگ افزار با فشار مستقیم گاز باروت مسلح و لوله آن با هوا خنک،و با خشابهای 25 و 32 فشنگی استاندارد از زیر تغذیه میشود.دستگاه نشانه روی اسلح از یک مگسک (قابل تنظیم برای قلق گیری)ویک روزنه دید (قابل تنظیم برای فاصله 100 و 200 متر) ساخته شده .این سلاح دارای سه ضامن به شرح زیر میباشد :

1 ضامن اصلی : که در سه حالت ضامن S ، تک تیر R ، رگبار A قرار میگیرد.این ضامن در سمت چپ سلاح و بالای قبضه به نحوی قرار گرفته که تیرانداز با کمک شست دست خود براحتی می تواند از آن استفاده کند.

2 ضامن قبضه ای : که بطور کلی دو کار انجام میدهد:تا به آن فشار نیاورید(1 - اسلحه مسلح نمی شود،2 - اسلحه تیراندازی نمی کند).

3 ضامن گلنگدن : که اگر دستگیره آتش را تا به نیمه راه عقب بکشید،گلنگدن تا آخر عقب نیامده و این عمل باعث میشود که سلاح مسلح نشده و ماشه هم عمل نکند.زیرا زائده کنار دستگیره آتش به دندانه های روی درپوش گیر کرده و در نتیجه آلات متحرک همانطور در حالت وسط می ماند.

بدنه این سلاح از جنس ورق فولادی پرسکاری شده که بوسیله چهار خم موازی تقویت شده اند .دستگیره آتش(گلنگدن) آن در بالای سلاح قرار دارد و هنگام شلیک در محل خود ثابت میماند.

مختصات فنی مسلسل یوزی :

کالیبر : 9 × 19 پارابلوم

تعداد خان و گردش : 4 عدد از چپ به راست

وزن سلاح با قنداق فلزی : 500/3 کیلوگرم

وزن خشاب 32 تیری خالی : 220 گرم

طول اسلحه با قنداق چوبی یا قنداق فلزی باز : 65 سانتیمتر

طول اسلحه با قنداق فلزی بسته : 47 سانتیمتر

طول لوله : 26 سانتیمتر

سرعت اولیه گلوله : 420 متر بر ثانیه

نواخت تیر : 600 تیر در دقیقه

برد موثر : 200 متر

برد مفید : 400 متر

برد نهایی : 2000 متر

متعلقات و تجهیزات مسلسل یوزی:

سر نیزه ، نورافکن ، لوله پرتاب نارنجک ، آچار ها ، وسایل تنظیف ، بست خشاب                                 

کلت برونینگ

این سلاح ساخت کشور بلژیک است و از قدیمی ترین سلاحهای کمری است.اولین نوع کلت برونینگ در سال 1879 ساخته شد،در سال 1900 میلادی نوعی از این سلاح که چخماق آن بر روی بدنه قرار داشت وکالیبر 32/. اینچ با خشاب 5 تیری به بازار عرضه و در ارتش بلژیک مورد استفاده قرار گرفت. در سال 1906 یک نوع کوچکتری از آن ساخته شد که در کف دست جای می گرفت کالیبر آن 25/. اینچ بود و حجم خشاب آن 6 فشنگی بود و به مدل بی بی (کودکانه ) معروف بود. در سال 1910 مدل پیشرفته تر آن به بازار عرضه شد که کالیبر آن 32/. اینچ و حجم خشاب آن 7 فشنگی بود و به مدل 1910 معروف شد. در سال 1922 مدلی ساخته شد که با حجم خشاب بیشتر و قدرت نفوذ بیشتر و لوله بلندتر مورد استفاده در ارتش و پلیس اروپا قرار گرفت (کالیبر 32/. با خشاب 9 فشنگی و کالیبر 38/. با خشاب 8 فشنگی ) در تمام این نوع سلاحها ضامن اصلی روی بدنه بود و گلنگدن را متوقف می کرده و فاقد ضامن گلنگدن بوده اند . در سال 1935 مدل دیگری ساخته شد که کالیبر 9 میلیمتری و حجم خشاب 13 فشنگی دارای ضامن گلنگدن و فاقد ضامن قبضه ای بود که روزنه دید آن مانند سلاح کلاشنیکف بود و از 50 متر تا 500 متر تنظیم می شد ، بعدها مدل AD140 عرضه شد که ضامن چخماق بر روی گلنگدن قرار داشت و دارای ضامن گلنگدن بود و در دو نوع کالیبر ساخته شد (9 میلیمتری کوتاه 13 فشنگی و 65/7 میلیمتری 12 فشنگی ).مدل جدید این سلاح با کالیبر 9 میلیمتری بلند و حجم خشاب 13 فشنگی با طول لوله بلندتر و قدرت بیشتری به بازار عرضه شد و در چند مدل ساخته شد.

1 مدل HP نظامی : که روی چخماق آن سوراخی بود و در پائین قبضه آن حلقه ای قرار داشت.

2 مدل HP تجارتی : فاقد سوراخ چخماق و حلقه است.

3 مدلهای سفارشی : قبضه آن از صدف و روی بدنه آن کنده کاری شده است.

مشخصات کلت برونینگ

سلاحی است نیمه خودکار که با فشار مستقیم گاز باروت مسلح و با هوا خنک و با خشاب 13 فشنگی از زیر تغذیه میشود، دستگاه نشانه روی ان دارای روزنه دید و مگسک ثابت است.این سلاح دارای سه نوع ضامن است :

1 ضامن اصلی یا ضامن چخماق : که دارای دو وضعیت است ، بالا ضامن و پائین آتش ، که این ضامن در سمت چپ سلاح و بالای قبضه قرار دارد.

تذکر زمانی میتوانیم از این ضامن استفاده کنیم که چخماق مسلح باشد.

2 ضامن گلنگدن یا ضامن تیر آخر: که بعد از شلیک آخرین تیر، گلنگدن را در انتهای مسیر خود متوقف میکند و در سمت چپ سلاح بصورت برگه ای تعبیه شده.

تذکر پس از توقف گلنگدن ،کافی است خشاب خالی را خارج کرده و خشاب پر را داخل کرده و گلنگدن را کمی به عقب کشیده و سپس رها کنیم و یا کافی است که سر ضامن گلنگدن را به طرف پائین فشار دهیم تا گلنگدن رها شده و سلاح مجددا مسلح شود.

3 ضامن نیم چخماق : برای جلوگیری از ضربه زدن بی موقع چخماق است که در این حالت سلاح شلیک نمی کند .

تذکر اگر خشاب داخل سلاح نباشد ، سلاح تیراندازی نمی کند حتی اگر مسلح باشد.

مختصات کلت برونینگ

کشور سازنده : بلژیک و آمریکا

کالیبر : 9 ×19 میلیمتر (پارابلوم)

وزن سلاح بدون خشاب : 850 گرم

وزن خشاب خالی : 80 گرم

وزن سلاح با خشاب پر : 090/1 کیلوگرم

طول سلاح : 2/20 سانتیمتر

تعداد خان : 6 عدد و گردش از چپ به راست

حجم خشاب : 13 فشنگ

برد مفید : 50 متر

برد نهایی : 1200 متر

مهمات این سلاح از انواع مهمات کالیبر 9 × 19 میلیمتری پارابلوم استفاده میشود.

ماکاروف پی ام

تپانچه ماکاروف PM  مخفف (Pistolet Makarova ) برای پاسخگویی به نیاز فوری ارتش شوروی در جنگ دوم جهانی مبتنی بر سلاح کمری جدید که کوچکتر ، ایمن تر و پر قدرت تر از سلاح استاندارد آن زمان یعنی (Tokarev – TT33)  باشد،بوجود آمد.طرح جدید این تپانچه بصورت بی ربط و ناقصی از اسلحه (Walther pp) آلمانی ، که یکی از موفقترین سلاحهای کوچک کمری در زمان خود بوده ،اقتباس شده بود.در سال 1951 تپانچه ماکاروف تبدیل به سلاح کمری جدید نیروهای مسلح اتحاد جماهیر شوروی گردید که این وضع تا سالهای پایانی قرن بیستم ادامه یافت.در سال 2003 بصورت رسمی اعلام شد که سلاح مذکور جای خود را به تپانچه جدید (Yarygin PY) خواهد داد.اما بنظر میرسد که سلاح ماکاروف تا زمان خارج شدن از خدمت ،کماکان در خدمت سربازان روسی خواهد بود.

در خلال دهه پایانی قرن بیستم ، عده ای هم در صدد بهینه سازی برخی از ایرادات pm  بر آمدند که غالب ایرادات فوق ، قدرت بازدارندگی و کشندگی پائین و ظرفیت کم خشاب این سلاح بود.ابتدا اصلاحاتی روی مهمات بکار رفته در سلاح صورت پذیرفت،مرمی سبکتر و باروتی قویتر برای فشنگ 18 × 9 میلیمتری از آن جمله اند.سلاح جدید عنوان pmm  را به خود گرفت.این بهینه سازی باعث افزایش سرعت اولیه گلوله از 315 متر بر ثانیه در فشنگ استاندارد قبلی به 430 متر بر ثانیه گردید.نسخه جدید اسلحه pmm به لحاظ ظرفیت خشاب بالاتر ، بر اساس مهمات جدید بهینه سازی گردید که خشاب آن از فلزی نازکتر ساخته شده بود.تپانچه pmm به ارتش و نیروی انتظامی روسیه عرضه شد اما با استقبال خوبی روبرو نگردید.ارتش روسیه سرانجام توجه خود را معطوف به بهینه سازی تپانچه یاریگین کرد.

مشخصات

ماکاروف pmm تپانچه ای ساده ، پر سر و صدا،با طرحی غیر پیچیده و ارزان قیمت ، یکی از بهترین تپانچه های جمع و جور تدافعی زمان خود میباشد.گر چه اسلحه دقیقی نبوده و برد مؤثر آن کمتر از 15 الی 20 متر میباشد ، اما به لحاظ تدافعی سلاحی نیرومند و قابل اعتماد محسوب میگردد.سیستم نشانه روی این سلاح در انواع ثابت و قابل تنظیم ارائه گردیده ،نحوه مسلح شدن pmm  با فشار گاز باروت میباشد و عملکرد ماشه آن از نوع دو حالته است .اهرم ضامن سلاح در قسمت چپ سلاح و بر روی روآیک (گلنگدن ) آن واقع شده و هنگامیکه مکانیزم آن درگیر شود ، چکش ضارب به صورتی ایمن بجای خود برگشته و سپس چکش ، پیشانی جنگی و روآیک کلا قفل می گردند.چکش سلاح را میتوان بخاطر دقت در اولین شلیک با دست عقب کشید و یا اینکه با فشار بیشتر بر روی ماشه در حالت دو مرحله ای ، ابتدا آنرا مسلح و سپس شلیک نمود.خشاب تمام فلزی ظرفیت 8 فشنگ را داشته و هنگامیکه آخرین تیر شلیک شد. روآیک عقب می ماند.سلاح pmm دارای یک سیستم نشانه روی ثابت استاندارد بوده که در مدلهای صادراتی ، قسمت شکاف درجه آن قابل تنظیم می باشد.

مختصات مدل PM

کالیبر :  18 × 9 میلیمتر

سیستم ماشه : دو حالته

طول سلاح :  1/16 سانتیمتر

طول لوله : 35/9 سانتیمتر

وزن تپانچه خالی : 730 گرم

ظرفیت خشاب : 8 فشنگ

 

مختصات مدل PMM

کالیبر :  18 × 9 میلیمتر

سیستم ماشه : دو حالته

طول سلاح : 5/16 سانتیمتر

طول لوله : 35/9 سانتیمتر

وزن تپانچه خالی : 760 گرم

ظرفیت خشاب : 12 فشنگ

 

کلت کمری  وِزُر  سی زد 52     VZOR CZ-52

 

این سلاح کمری در سال 1952 طراحی و ساخته شده و بعنوان تپانچه سازمانی ارتش چکسلواکی پذیرفته شد.بعلت برخورداری از کیفیت ساخت فوق العاده ، تا پایان جنگ سرد و حتی کمی پس از آن در حال خدمت در پلیس و نیروهای مسلح بسیاری از کشورها بوده.تولید این سلاح تا سال 1970 ادامه داشته و تعداد زیادی از آن هنوز در انبار مهمات برخی از کشورهای بلوک شرق یافت می شود.خشاب این سلاح با گلوله های پر قدرت 25 × 62/7 میلیمتری پر می شود.

تپانچه سی زد 52 علیرغم داشتن ظاهری قدیمی از دقت و قدرت فوق العاده ای برخوردار است و تنها تپانچه ایست که از سیستم گلنگدن غلطکی تأخیری سود میبرد.

مختصات فنی

کالیبر :  25 × 62/7 میلیمتر

طول لوله :   43/11 سانتیمتر

طول سلاح :   21 سانتیمتر

وزن : 930 گرم

مکانیزم ماشه : دو زمانه

ظرفیت خشاب : 8 تیر

رولور کالیبر  38

تولید این رولورها را باید سال 1899 دانست یعنی سالی که کارخانه Smith & Wessonاقدام به تولید رولور کالیبر 38 با لوله بلند و سیستم فشنگ کش دستی کرد.

در سال 1902 گونه بهینه سازی شده این مدل ارائه شد و لی شکل اصلی این رولورها در سال 1915 طراحی شد و در سال 1920 به ارتش و پلیس آمریکا تحویل داده شد.تا سال 1958 قریب به شش میلیون قبضه از این سلاح تولید شد که یک میلیون قبضه از آن در جنگ جهانی دوم استفاده شد و تعداد زیادی نیز به دیگر کشورها صادر شد.این رولورها یکی از بهترین رولورهای ساخته شده تا آن زمان بودند چنانکه هشتاد درصد نیروهای پلیس آمریکا از این مدل استفاده میکردند.نیروی هوایی و دریایی آمریکا نیز در طیف گسترده ای از این مدل رولورها استفاده کردندوشکل کلی آن مبنای تولید بسیاری از دیگر رولورها شد که در فرانسه،اسپانیا و انگلیس ساخته شدند.

مشخصات

این رولورها همگی مجهز به ماشه دو زمانه هستند .توپی این مدل شش تیر می باشد و توسط دو ضامن ( یکی در جلوی توپی و زیر لوله و دیگری در قسمت پشت توپی و سمت چپ سلاح جاسازی شده )قفل می شود.دستگاه نشانه روی در جلو و عقب ثابت می باشد که البته در مدلهای جدیدتر نوع قابل تنظیم آن نیز ارائه شده .جنس اصلی قاب سلاح از فولاد کربنی میباشد که بعدا آلیاژهای آلمینیومی و فولاد ضد زنگ نیز در ساخت آن بکار گرفته شدند.لوله این سلاح در انواع 2 تا 5/8 اینچی ساخته شده و جنس آن معمولا از فولاد سخت با کروم مخصوص بوده.

تا کنون مدلهای مختلفی از سلاحهای کمری (رولور یا نیمه خودکار ) در کشور ما در خدمت نیروهای مسلح بوده اند در میان آنها تنها یک رولور ساخت شرکت اسمیت و وسون که مدل 10 نامیده میشود کارایی خود را در عرصه نظامی و پلیسی اثبات کرده است . رولور مدل 10 که با نام کالیبر 38 نیز شناخته میشود از دقت ، خوشدستی ، دوام ، کیفیت مناسبی برخوردارند.این سلاح کمری در دو مدل لوله 2 اینچی کوتاه و 4 اینچی متوسط در حال سرویس می باشند.نمونه هایی از مدل لوله 5 اینچی و 6 اینچی این سلاح بندرت در ایران دیده شده است. مدل نظامی آن تنها در فرم روکش قبضه با مدل پلیسی اندکی تفاوت دارد.این رولورها را هم میتوان بصورت چکاندن ماشه شلیک کرد و هم میتوان برای افزایش دقت تیراندازی ، چخماق را به عقب کشیده و سپس با فشار اندکی به ماشه ، عمل شلیک را انجام داد.

مختصات فنی

کشور سازنده :آمریکا

کالیبر :   38/0 اینچ

ظرفیت توپی : 6 تیر

وزن سلاح خالی لوله 2 اینچی :750گرم

وزن سلاح خالی لوله 4 اینچی :860گرم

سرعت اولیه گلوله : 290 متر بر ثانیه

حداکثر برد لوله 2 اینچی : 870 متر

حداکثر برد لوله 4 اینچی :992 متر

برد مفید لوله 2 اینچی : 46 متر

برد مفید لوله 4 اینچی :59 متر

 

کلت کمری  وِزُر  سی زد 50

پس از جنگ جهانی دوم وزارت کشور چکسلواکی از شرکت (زبروجوفکا ) درخواست کرد که یک سلاح کمری جدید بسازد.سلاحی که شرکت یاد شده برای رفع این نیاز ارائه داد ، توسط دو برادر بنامهای (جان  و   یارو سلاو کرانچویل ) طراحی شد و در واقع یک کپی بسیار نزدیک از سلاحهای معروف والتر PP  و PPK با کالیبر ACP 32  بود.

مشخصات

این سلاح در ابتدا برای کاربرد تجاری و غیر نظامی به فروش می رفتند ، اما چندی بعد و تحت کنترل وزارت کشور چک برای نیروهای نظامی و پلیس ساخته شدند.ساخت این سلاح در سال 1970 پایان یافت. سلاحی است فشرده با ساختار کاملا فلزی که گلوله های نسبتا ضعیف 65/7 میلیمتری را شلیک می کند.این سلاح دارای مکانیزم رفت و برگشتی ساده با لوله ثابت میباشد.ماشه سلاح دارای عملکرد دو زمانه است و دارای یک چخماق و اهرم غیر مسلح سازی نصب شده روی بدنه می باشد.سایت های هدف گیری سلاح ثابت هستند.دکمه رها سازی خشاب در سمت چپ بدنه و بالا قراردارد.برگه ناظم آتش دو وضعیتی بالا آتش و پائین ضامن در سمت چپ بدنه تعبیه شده.

مختصات فنی

کالیبر :      17×65/7 میلیمتر ACP 32 

طول :      7/16 سانتیمتر

ارتفاع :     2/12 سانتیمتر

طول لوله :    6/9 سانتیمتر

وزن با خشاب خالی :    706 گرم

وزن با خشاب پر :   770 گرم

ظرفیت خشاب :    8 تیر

سرعت دهانه :   300 متر بر ثانیه

برد مفید : 50 متر

 

تفنگ تک تیرانداز   اس ، وی ، دی  ( دراگانوف )

این سلاح توسط یک اسلحه ساز کهنه کار روسی بنام ( ایوگینی فدروویچ دراگانوف ) در اواخر دهه 1950 طراحی و در اوائل دهه 1960 ساخته شد. مکانیزم عملکرد این سلاح بسیار شبیه به کلاشنیکف بوده و اکثر قطعات آن از روی این سلاح ساخته شده.در حال حاضر این سلاح در خدمت ارتش روسیه و اکثر کشورهای بلوک شرق و بسیاری از کشورهای جهان از جمله جمهوری اسلامی ایران می باشد .چون در  جنگ تحمیلی عراق علیه ایران این نوع سلاح قبل از ورود با سازمان رزم نیروهای مسلح ایران از عراقیها به غنیمت گرفته شد ، از اینرو با نام عربی ( قنّاصه ) به معنی شکارچی معروف شده .

مشخصات

سلاحی است نیمه خودکار ساخت روسیه که با فشار غیر مستقیم گاز باروت مسلح و با هوا خنک میشود ، دارای برگه ناظم آتش دو وضعیتی بالا ضامن و پائین آتش میباشد.(این سلاح تا به ضامن باشد مسلح نمی شود ) با خشابهای 10 تیری از زیر تغذیه شده و به محض اتمام فشنگ در حین تیراندازی آلات متحرکه عقب ایستاده که نشان دهنده خالی بودن خشاب میباشد ، دستگاه چکاننده در این سلاح از نوع ضربتی میباشد. این سلاح دارای دو نوع دستگاه نشانه روی میباشد :

الف ) دستگاه نشانه روی مکانیکی : که تشکیل شده از یک شکاف درجه که از اعداد  1 الی 12 مدرج شده که هر عدد نمایانگر ضریب 100 متر میباشد و علامت تاکتیکی آن همسطح 400 متر می باشد و یک مگسک که در برد و در سمت قابل تنظیم میباشد .

ب ) دستگاه نشانه روی اپتیکی (دوربین)

مأموریت

تیراندازی دقیق و مؤثر بر علیه اهداف مهم و هدفهایی که خارج از برد سلاحهای انفرادی معمولی میباشد

متعلقات

الف ) سرنیزه :سرنیزه سیم چین شبیه سرنیزه کلاشنیکف

ب ) وسایل تنظیف : که شامل سمبه ،برس نرم و زبر ، روغندان ، آچار مخصوص باز وبست رگلاتور

پ ) سه پایه و دو پایه : بمنظور دقت و ثبات بیشتر برای تیراندازی

ت ) کوله مخصوص تک تیرانداز : که محل قرار گرفتن خشاب و وسایل تنظیف و مهمات اضافی میباشد

ث ) دوربین

ج ) جعبه متعلقات : جلد دوربین ، چشمی اضافه ، لامپ ، پیچ گوشتی ، بالشتک

چ ) دوربین محور یابی

چگونگی کار رگلاتور یا شیر گاز

این سلاح بر روی قسمت سیلندر گاز دارای یک شیر گاز بوده که به دو حالت تنظیم میشود

1 زمانی است که هر دو سوراخ تعبیه شده بر روی سیلندر گاز باز میباشد و در این حالت گاز بیشتری به بیرون رفته و در نتیجه شدت عقب نشینی سلاح کم میشود .

2 زمانی است که شیر گاز چرخیده و روی هر دو سوراخ را گرفته و باعث مسدود شدن راه گاز به بیرون میشود و نتیجتاً عقب نشینی سلاح افزایش می یابد و چنانچه سلاح کثیف شده باشد باید شیر گاز را روی حالت دو (بسته بودن دو سوراخ ) قرار داد تا تمام نیروی گاز صرف عقب زدن آلات متحرکه شود (در صورتیکه فرصت برای نظافت سلاح نباشد ) .

تذکر : برای تغییر دادن شیر گاز باید زه پوکه را داخل دو لبه موجود روی شیر گاز قرار داده و با استفاده از پوکه وضعیت شیر گاز را تغییر داد.

مختصات فنی

کالیبر و فشنگ زه دار : R54×62/7 میلیمتر

تعداد خان و گردش : 4 عدد ازچپ به راست

سرعت اولیه گلوله : 830 متر بر ثانیه

برد مفید با دوربین : 1300 متر

برد مفید بدون دوربین : 1200 متر

وزن سلاح با دوربین وخشاب خالی : 300/4 کیلوگرم

ظرفیت خشاب : 10 تیر

طول سلاح بدون سرنیزه : 122 سانتیمتر

طول سلاح با سرنیزه : 137 سانتیمتر

وزن خشاب خالی : 8/21 گرم

قدرت بزرگ نمایی دوربین : 4 برابر

وزن دوربین : 580 گرم

وضعیت برگه ناظم آتش از بالا به پائین : ضامن آتش

برد مفید برای زدن سینه : 430 متر

برد مفید برای زدن سر با ارتفاع 30 سانتیمتر : 350 متر

برد مفید برای زدن هدفهای متحرک : 640 متر

برد مؤثر : 3800 متر

برد نهائی : 4000 متر

میدان دید حقیقی : 6 درجه

Admin Logo
themebox Logoشبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic